Kryształ a szkło - w czym tkwi różnica? - Niemen Crystal ...

Kryształ a szkło – w czym tkwi różnica?

Kryształ a szkło – w czym tkwi różnica?

Używamy go na co dzień, ale ile tak naprawdę o nim wiemy? Podczas specjalnych okazji mamy w zwyczaju pić szampana, wino, czy inne alkohole. Toasty za solenizantów, jubilatów czy nowożeńców stały się nieodłącznym elementem imprez. Co jest jednak niezbędne podczas takich chwil? Odpowiednie kieliszki! Dla przeciętnego człowieka różnica między szkłem, a kryształem może być trudna do zauważenia. Wręcz wiele osób twierdzi, że są one identyczne. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka szczegółów.

Kryształ to w fachowym języku szkło ołowiane. Warto jednak pamiętać, że nie musimy posiadać ogromnej wiedzy, aby mieć pewność, że produkt jest faktycznie kryształem. 

 

GRUBOŚĆ

Kryształy mogą być nieco cieńsze niż szkło i posiadać więcej elementów dekoracyjnych. Występowanie ołowiu obniża bowiem temperaturę roboczą i pozwala na łatwiejszą obróbkę. Kryształ jest bardziej podatny na rzeźbienie i formowanie. Jednak to czasochłonna praca.

Zwykłe szkło podgrzewane jest do wysokich temperatur, a czas pracy na jego dmuchanie i formowanie jest krótki.

PRZEJRZYSTOŚĆ

Szkło – szczególnie sodowo-wapniowe – jest mętne. Kryształ natomiast znany jest ze swojej klarowności, dlatego też wykorzystuje się go do wyrobu biżuterii, kieliszków, czy żyrandoli. Dzięki zawartości ołowiu daje on większą przejrzystość.

REFRAKCJA

Jakość refrakcji, czyli załamania światła ma dużo wspólnego z zawartością ołowiu. Wyroby, w których zawartość ołowiu waha się między 36 a 70%, błyszczy się bardziej na słońcu. Optycznie czysty kryształ idzie o krok dalej niż szkło, jest polerowany do uzyskania gładkiej powierzchni bez skaz i zniekształceń.

CIĘCIE

Kryształ jest cięty i polerowany w precyzyjny sposób. Dzięki temu jest gładki w dotyku. W przeciwieństwie do szkła, które ma tendencję do bycia kruchym i ostrym.

DZWIĘK

To kolejna kluczowa różnica. Uderzając lekko sztućcem o kryształ oraz stukając w tradycyjny wyrób ze zwykłego szkła także dostrzeżemy różnicę, a w zasadzie ją usłyszymy. Kryształ jest bardziej „dźwięczny”. Szkło zaś wydobywa niski, masywny i głuchy dźwięk.

WAGA

Odmienność między kryształem a szkłem standardowym tyczy się też ciężaru obu tworzyw. Kryształ jest zdecydowanie cięższy niż zwykłe szkło. Dla porównania zestaw 6 szklanek do whisky waży 2,3 kg, a szklanych 1,7 kg

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne wpisy

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Contact

+112 345 6789

1316 Abbot Kinney Blvd,

Copenhagen CA 90291

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.